Fedakarlık Nedir Ne Kadar Fedakarız
Fedakarlık Nedir Ne Kadar Fedakarız

Fedakarlık Nedir Ne Kadar Fedakarız

“Müslüman için, her zaman 1 numarada davası vardır ve fedakârdır.”

Fedakarlık Nedir Ne Kadar Fedakarız,insanliğa fedakârlik,fedakarlik ingilizce,fedakarlik sozleri,fedakarlik ne demek,fedakarlik in english,fedakarlik siirleri,fedakarlik hikayeleri,fedakarlik yahu,fedakarlik karsilikli olana denir,fedakarlık ne demek,fedakarlık tdk,fedakarlık nedir,fedakarlık ingilizce,fedakarlıkla ilgili sözler,fedakarlık ile ilgili sözler,fedakarlık ile ilgili şiirler,fedakarlık fethullah gülen,fedakarlık anlamı

Kıymetli Kardeşlerim! Ashabı-ı kiram çoluk çocuğunu, malını mülkünü geride bırakıp, en ücra diyarlara kadar ulaşarak İslam’ı tebliğ vazifesini yerine getirmemiş olsalardı, bugün bu kadar insan İslam’la müşerref olabilir miydi?

 Bu noktada  menfi cevaplar da gelebilir. Mevzunun devamında tüm bu konular açıklanacağı için hiçbir yorum yapmadan detayları size aktarmaya başlayacağım.

Fadekarlık Mefhumların Tanıtılması:

İlk olarak;
Fedakârlık
: Değer verilenler uğruna kendi menfaatlerini hatta kendini feda etmekten çekinmemektir.    

Fedakârlık farklı şekillerde yapılabilir. Bedir harbinde kendilerinden 10 kat daha fazla olan müşriklere karşı, canını hiçe sayarak savaşan Sahabe Efendilerimiz canlarıyla; Tebük Gazvesi’nde malının tamamını Allah yolunda veren Hz. Ebu Bekir (r.a) mallarıyla; Ömrünü talebelerine harcayan Hz. Üstadımız (k.s) ilmiyle bize fedakârlığın nasıl yapılması gerektiğinin en güzel örneklerini sunmuşlardır.

Fedakarlik karsilikli olana denir

Etrafınızla, İşinizle, ev, okul ve sosyal hayatla irtibatlandırmak:

Kıymetli kardeşlerim, fedakarlik karsilikli olana denir

Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de İslami hizmetlerde fedakârca davrananlarla, davranamayanların farkını anlatırken şöyle buyurmuşlardır:

لا يَسْتَوِي الْقَاعِدُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ غَيْرُ أُوْلِي الضَّرَرِ وَالْمُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ فَضَّلَ اللّهُ الْمُجَاهِدِينَ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ عَلَى الْقَاعِدِينَ دَرَجَةً وَكُلاًّ وَعَدَ اللّهُ الْحُسْنَى وَفَضَّلَ اللّهُ الْمُجَاهِدِينَ عَلَى الْقَاعِدِينَ أَجْرًا عَظِيمًا

Müminlerden, özür sahibi olanlar dışında, oturanlarla malları ve canlarıyla Allah yolunda cihad edenler bir olmaz. Allah, malları ve canları ile cihad edenleri, derece bakımından oturanlardan üstün kıldı. Gerçi Allah (mü’minlerin) hepsine de güzellik (cennet) va’detmiştir; ama mücahidleri, oturanlardan çok büyük bir ecirle üstün kılmıştır.(Nisa Suresi-95  Ayeti Kerime)

Bu ayeti Kerime’de Yüce Rabbimiz; Müminlerden, fedakârca davranıp, mallarını, mülklerini, ailelerini bırakarak kendi yolunda cihat etmek için canlarını ortaya koyanlarla, evlerinde ailelerin yanında oturup cihada iştirak etmeyenler arasındaki farkı vurgulamış ve Cihada çıkanların daha üstün olduğunu beyan etmiştir.

Şimdi sizlere biz ne kadar fedakarız sorusunun cevabını beraber bulacağımız bazı sorular soracağım. 

Fedakarlık Nedir Ne Kadar Fedakarız

 • Biz bireyler olarak ilk başta ailemiz sonra etrafımızda ki insanlar için hangi fedakârlıklarda bulunabiliriz?
 • Arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz, devletimiz için için hangi fedakârlıklarda bulunabiliriz? 
 • Kardeşlerim! Öksüzlere yetimlere fakir fukaraya karşı hangi fedakarlıklarda bulunmalıyız.
 • Eshabı Kiramın yaptığı fedakarlıklarla bugünkü bu günkü yapılan fedakarlıklar arasında  arasında nasıl bir ilişki kurulabilir? Ve ne gibi farklar vardır?

Yukarıda ki soruları aklı selim ile düşünmeye davet ediyorum. Sizlerde bu sorulara ek ileva yaparak aşağıya yorum olarak yazarsanız buraya sorularınızı ekleriz. Katkı sağlamış olursunuz.  

Kardeşlerim! Bizler bugün şuurlu olarak İslamiyet’i yaşayabiliyorsak bu Rasülullah’ın(s.a.v), Sahabeyi Kiram’ın, Silisilei Saadatın ve daha nice Müslümanların fedakârlıkları vesilesiyle mümkün olmuştur.

 Allah’ın nurunun bizden sonraki nesillere de aktarılabilmesi için bizlere düşen fedakârlıklar nelerdir?

Fedakarlik hikayeleri

Fedakarlik hikayeleri,aşk ve fedakarlık hikayeleri,anne fedakarlık hikayeleri,aşk fedakarlık hikayeleri,gerçek fedakarlık hikayeleri,arkadaşa fedakarlık hikayeleri,kurtuluş savaşı fedakarlık hikayeleri,kurtuluş savaşından fedakarlık hikayeleri,fedakarlık hikaye,fedakarlık hikayeleri kısa,fedakarlik hikaye,fedakarlık ilgili hikayeler,fedakarlık ilgili hikaye,fedakarlık ile hikaye,fedakarlık konulu hikayeler,dini fedakarlık hikayeleri,fedakarlık ile ilgili hikayeler 

(Tarihi Hâdise, İslam Âlimleri ve Tasavvufi Şahsiyetlerden Kıssalar) 

Tarihi anekdot;  Bu yazı üzerine düşünmenizi istirham ederim. 

OSMANLI, İSTANBUL, ANADOLU…

Fedakarlik hikayeleri bölümünde sizlere yukarıda bahsettiğimiz üçlü, bir Pakistanlı için uğruna çok şeyin feda edilebileceği değerlerdendir. Anadolu’nun işgali sırasında Pakistanlı Müslümanların yaptığı fedakârlık takdire şayandır. Üstelik o yıllarda Pakistan-Hindistan Müslümanları, İngiliz sömürüsünün pençesinde inliyorlardı. Yüz yıl süren ticarî, siyasî, politik sömürü; Pakistan halkını aç ve açıkta bırakmıştı. Osmanlı zor durumda, Halife-i Müslim’in darda denilince, kimin neyi varsa toplayıp zamanın Rusya’sı üzerinden Türkiye’ye ulaştırmışlardı.

Tarihe bir kardeşlik ve aidiyet vesikası olarak zapt olan bu hadiseler, hem Osmanlı devlet arşivlerinde hem de o zamanın şartlarıyla Pakistan arşivlerinde mevcuttur.

Biri meydana çıkmış nida ediyor. Ey ümmeti Muhammed yetişin! İslam’ın son kalesi son temsilcisi Osmanlı, halifelik makamı zor durumda. Bütün küffar birleşmiş İslam’ın son kalesine saldırıyor. Allah aşkı için Muhammed aşkı için Müslüman kardeşlerimize yardım edin.”

Bu nida bir uğultuya dönüşüp kulaktan kulağa şehrin bütün sokaklarına yayılıyor. Herkeste bir hareketlilik başlıyor. Kadınlar kollarındaki bileziği, kulaklarındaki küpeyi çıkarıyorlar. O zaman mahallede yardım toplayanların anlattıklarından en fazla bu hikâye dikkatimizi çekiyor:

Şehrin fakir mahallelerinden bir evde anasıyla oğlu konuşuyor. Çocuk annesine,

“Anneciğim, bari unlardan bir çuvalını bize bıraksaydın. Kardeşlerim açlıktan ölecek.

Oğlum, Evladım! Biz ölürsek biz ölürüz. Osmanlıya bir şey olursa İslam zarar görür.” diyor.

Yine meydanda ihtiyar bir kadın, insanlardan yardım istiyor. “Benim ne unum var ne de altınım, ne küpem var ne de bileziğim. Biricik evladım, kucağımdaki şu kara oğlum var. Allah için yok mu bir hayır sahibi.” Etraf bir anda çalkalanıyor. Hıçkıranlar, dua edenler, secdeye kapananlar. Onlarca hayırsever o küçük bebeği satın alıyorlar. Parası Anadolu’ya gitsin diye teslim ediyorlar o Pakistanlı pak ve temiz Ana’nın ellerine. Evladını da geri veriyorlar bize dua et diye…

Resmi rakamlara göre 2,5 milyon sterlin gibi bir yardım toplanıp Osmanlı’ya ulaştırılıyor. Pakistan (Hint Müslümanları) sadece maddi yardım toplamakla kalmayıp yaklaşık 3.000 kişilik kolluk kuvvetiyle fiilen savaşa da katılmışlardır. Hicaz cephesinde ve muhtelif cephelerde savaştıkları bilinmektedir.

Alıntı:(İnsan ve Hayat 58.sayı s.33) Bu makaleden sonra tekrar soralım Fedakarlık Nedir Ne Kadar Fedakarız

Kıymetli Kardeşlerim! Osmanlı’nın zor döneminde, Pakistan ve Hindistan Müslümanları, İngiliz sömürüsünün pençesinde inlerlerken bile, Halife-i Müslim’in darda denilince fedakârlıktan kaçınmamışlardır.

 • Kardeşlerim! Bir Müslüman için, uğruna fedakârlık yapılabilecek şeyler nelerdir?
 • ”İslam kardeşliği-fedakârlık’’ kapsamında yukarıdaki kıssayı değerlendiriniz.

 Fedakarlık Örnek olay incelemesi

Fedakarlık hakkında kısa hikayeler

Afrika bölgesi, sömürgeci devletlerden yani Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinden uzun yıllar zulüm gördüklerinden kültürlerinde beyaz ırktaki insanlara karşı kin ve nefret oluşmuştur.

Geri kalmış bölgelere göre çok daha iyi şartlarda ve daha huzurlu bir ortamda yaşıyoruz. Peki Kardeşlerim! Siz şuan ki rahatlıklarınızı bir düşünün. Siz de Ashab-ı Kiram gibi, büyüklerimiz gibi içinde bulunduğumuz güzelliklerden fedakârlık yaparak Afrika’ya hizmet için çağrıldığınızda gidebilir misiniz? Biraz zor değil mi?

Bakınız, talebeliğinden beri, bu hizmetin bir yerinde olmalıyım diye düşünen üniversite mezunu bir kardeşimiz, ben de varım demiş ve dilini, kültürünü bilmediği; hayat şartlarının buradan kat be kat zor olduğu Afrika’ya, Müslüman kardeşlerimize Kur’an-ı Kerim öğretmek için gitmiştir.

Peygamber Efendimizin (s.a.v) ve onun yolundakilerin terbiyesi ile yetişmiş bu kardeşimiz tüm bu tehlikeleri göze alarak kendisini düşman olarak gören bir memlekete hizmete gitmiştir. Kendisi sömürgeci zihniyetten çok farklı olarak buradaki Müslüman kardeşlerimize şefkatli bir kişilik kimliği ile onlara Kur’an-ı Kerim’i ve diğer dini ilimleri öğretir ve O’nunla amel etmek için davranışlarıyla da örnek olur. Hatta öyle bir fedakârlık örneği sergiler o kadar samimi gayretler gösteriri ki talebelere ileride ne olmak istiyorsunuz şeklinde soru sorulduğunda tamamına yakını “biz de başımızdaki hocamız gibi abi olmak istiyoruz” derler. Yani bu din öyle bir din ki kardeşlerim ihlas ve samimiyet üzere fedakârlıklar yaptığımız zaman Hz Allah cc bizi düşman olarak görenleri dahi bize son derece bağlı dostlar kılar.

     (Değerlendirme)

 • Fedakârlık mevzusu ile ilgili şahsiyet eğitiminden sonra ruh ve zihin dünyanızda nasıl bir değişiklik ya da gelişme olduğunu düşünüyorsunuz?
 • Bu dersten sonra fedakârlık ile ilgili gelecek hayatınızda prensip edinmeyi, yapmayı düşündüğünüz müşahhas planlarınızdan ilk aklınıza gelenleri paylaşır mısınız? Sorularıyla değerlendirme yapılarak “Arkadaşlar, bugünden itibaren hayatımızın her şeyden önce bir numarasına davamızı koyarak gereken fedakârlıkları yapalım” denilerek prensip kararı alınır.

 
BU MEVZU İLE ALAKALI OKUNMASI TAVSİYE EDİLEN İLÂVE KAYNAKLAR

 1. Ruhul Beyan Tefsiri: surei ali imran ayet 92
 2. Hak Dini Kur’an Dili ve Safvetüt Tefasir: Surei tegabun ayet 16 sebebi nuzulü
 3. Hak Dini Kur’an Dili : Haşr Suresi ayet:9
 4. Ruhul Beyan Tefsiri: Kehf Suresi ayet: 7
 5. İbn-i Kesîr Tefsiri : Ali İmran Suresi ayet:92
 6. YEDİKITA DERGİSİ: Kasım 2014 sayı 75 sh:33

Not: Aşağıdaki faaliyeti uygulamak mecburi olmayıp,  vakti müsait olan gruplarımızda şahsiyet eğitimi çalışmasından sonra uygulanabilir. (Ortaokul-Lise)

Fedakarlık ile ilgili Ayet ve Hadisler

Fedakarlık ile ilgili Ayet ve Hadisler,fedakarlık hakkında hikaye,fedakarlık hakkında masal,fedakarlık hakkında şiir,fedakarlık hakkında kompozisyon,fedakarlık hakkında kısa hikayeler,fedakarlık hakkında gazete haberleri,fedakarlık hakkında hadisler,fedakarlık hakkında sözler,fedakarlık hakkında özlü sözler

 —————————–Fedakarlık ile ilgili Ayetler 4 AYET-İ KERÎMENİN METNİ VE MEALİ————————–

لاَّ يَسْتَوِي الْقَاعِدُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ غَيْرُ أُوْلِي الضَّرَرِ وَالْمُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ فَضَّلَ اللّهُ الْمُجَاهِدِينَ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ عَلَى الْقَاعِدِينَ دَرَجَةً وَكُلاًّ وَعَدَ اللّهُ الْحُسْنَى وَفَضَّلَ اللّهُ الْمُجَاهِدِينَ عَلَى الْقَاعِدِينَ أَجْرًا عَظِيمًا

 1. Müminlerden-özür sahibi olanlar dışında- oturanlarla malları ve canlarıyla Allah yolunda cihad edenler bir olmaz. Allah, malları ve canları ile cihad edenleri, derece bakımından oturanlardan üstün kıldı. Gerçi Allah hepsine de güzellik (cennet) va’detmiştir; ama mücahidleri, oturanlardan çok büyük bir ecirle üstün kılmıştır..(Nisa Suresi-95  Ayeti Kerime)

 

وَالَّذِينَ تَبَوَّؤُوا الدَّارَ وَالْإِيمَانَ مِن قَبْلِهِمْ يُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَيْهِمْ وَلَا يَجِدُونَ فِي صُدُورِهِمْ حَاجَةً مِّمَّا أُوتُوا وَيُؤْثِرُونَ عَلَى أَنفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ وَمَن يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

 1. Ve onlardan önce o yurda yerleşen imana sarılanlar kendilerine göç edip gelenleri severler ve onlara verilenlerden ötürü göğüslerinde bir ihtiyaç duymazlar. Kendilerinin ihtiyaçları olsa dahi, onları öz canlarına tercih ederler. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa, işte onlar umduklarına erenlerdir. (Haşr süresi-9.ayet)

 

لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَيْءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِيمٌ

 1.  “Sevdiğiniz şeylerden infak edinceye kadar asla iyiliğe eremezsiniz. Her ne infak ederseniz, şüphesiz Allah onu bilir.  (Ali-imran Suresi, 92)

 

وَكَأَيِّن مِّن نَّبِيٍّ قَاتَلَ مَعَهُ رِبِّيُّونَ كَثِيرٌ فَمَا وَهَنُواْ لِمَا أَصَابَهُمْ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَمَا ضَعُفُواْ وَمَا اسْتَكَانُواْ وَاللّهُ يُحِبُّ الصَّابِرِينَ

 1. Nice peygamberler vardı ki, kendileriyle beraber birçok Allah dostları mücadele ettiler/çarpıştılar; Allah yolunda başlarına gelenlerden yılgınlık göstermediler, zaafa düşmediler, boyun eğmediler. Allah sabredenleri sever.(Ali İmran Suresi -146)

Fedakarlık ile ilgili Hadisler

Fedakarlık ile ilgili hadisler,fedakarlık ile ilgili şiirler,fedakarlık ile ilgili şiir,fedakarlık ile ilgili yazı,fedakarlık ile ilgili kompozisyon,fedakarlık ile ilgili hikayeler,fedakarlık ile ilgili hikaye,fedakarlık ile ilgili şiirler kısa,fedakarlık ile ilgili atasözleri  

———————-Fedakarlık ile ilgili hadisler MEVZU İLE ALAKALI 4 HADİS-İ ŞERİF MEALİ VE MESNEDİ————————-

اغْتَنِمْ خَمْسًا قَبْلَ خَمْسٍ : حَيَاتَكَ قَبْلَ مَوْتِكَ ، وَفَرَاغَك قَبْلَ شَغْلِكَ ، وَغِنَاك قَبْلَ فَقْرِكَ ، وَشَبَابَك قَبْلَ هَرَمِكَ ، وَصِحَّتَكَ قَبْلَ سَقَمِك.

 

 1. Beş şeyden evvel beş şeyin kıymetini bil. Ölümden evvel hayatını, meşguliyetinden evvel boş vaktini, fakirliğinden evvel zenginliğini, ihtiyarlığından evvel gençliğini, hastalığından evvel sıhhatini ganimet bil.” (Musannef, İbn-i Ebişeybe, 35460 )

حرس ليلة في سبيل الله على ساحل البحر أفضل من صيام رجل وقيامه في أهله ألف سنة السنة ثلاثمائة يوم اليوم كألف سنة

 1.  “Allah yolunda denizin kenarında bir gece nöbet tutmak, bir adamın ev halkı içinde, bir senesi 360 gün, her günü de 1000 sene olan, bin seneyi geceleri ibadetle gündüzleri oruçla geçirmesinden daha faziletlidir.(Feyz-ul kadir c.3 sh.501 h.rakam:3696)

حرس ليلة في سبيل الله عز وجل أفضل من ألف ليلة يقام ليلها ويصام نهارها

 1.  “Allah azze ve celle yolunda bir gece nöbet tutmak geceleri ibadetle gündüzleri oruçla geçirilen 1000 geceden daha faziletlidir.” (Feyz-ul kadir c.3 sh.501 h.rakam:3697)

لاَ يُؤْمِنُ أحَدُكُمْ حَتَّى يُحِبَّ لأخِيهِ مَا يُحِبُّ لِنَفْسِهِ

 1. Hiç biriniz, kendiniz için arzu ettiğiniz kardeşiniz için de arzu etmedikçe îmân etmiş olmaz.(Buhari-İman 7)

 

Fedakarlık ile ilgili sözler

Fedakarlık Nedir
Fedakarlık Nedir

———————————–Fedakarlık ile ilgili sözler – GÜZEL SÖZLER———————————————

 1. Düşünceli ve fedakâr bir avuç insanın, tüm dünyayı değiştireceğinden hiç bir zaman şüphe etme. (Anonim)
 2. “Cenab-ı Hak, bu yolda vefakâr, cefakar, fedakarane olarak, ıvazsız ve garazsız hizmet eden kullarından razı olur.” Buyurarak hizmette fedakârlığın ehemmiyetini çok veciz bir şekilde ifade buyurmuşlardır.
 3. “Hiç kimse başarı merdivenine elleri cebinde tırmanmamıştır.” (Anonim)
 4. “Hayatın her bölümünde fedakâr olmak için fırsatlar çıkacaktır karşınıza iyi değerlendirin.” (Anonim)
 5. “Bazen doğru olanı yapmak için en çok istediklerimizden vazgeçmemiz gerekir… Hayallerimizden bile. »” (Anonim)
 6. Efendi adam, kendisinden çok şey, başkalarından az şey bekler. (Anonim)

——————————————HATIRDA KALAN SÖZ———————————–

 1. Fedakârlık bir fazilettir.
 2. Fedakâr ol ki herkes sana güler yüzlü olsun.
 3. Fedakârlık, yüksek karakterli olmanın temel taşıdır.
 4. Mutluluk olan yerde, fedakârlık vardır.

1 YORUM

 1. hocam sizinle iletişime geçmek istedim lakin sistemde verdiğiniz mail aktif değil geri dönüyor. yorumda eklediğim mailden ulaşabilirmisniz lütfen. Önemli bir konu için görüşmem gerekiyor sizinle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here