SABIR
SABIR

SABIR

“Allah sabredenlerle beraberdir”

Sabır,sabır taşı,sabır ile ilgili ayetler,sabır duası,sabır nedir,sabır acıdır meyvesi tatlıdır,sabır sabır ya sabır,sabırla ilgili hadisler,sabır sözleri,sabır ingilizce

Kıymetli kardeşlerim

Bu gün kü konumuz sabır olsun dedik ve kalemi aldık elimize inşallah sizlerinde katılımlarını bekliyorum.

Sabrın çok çeşitli aşamaları vardır. Günümüzde sabırlı ve sabırsız arasında ki fark ortaya çıkıyor ve bize de bu makaleyi yazmak oldukça kolay hale geliyor. Sabır gösterememe sonucunda insanlar bir çok pişmanlıklar duyar ancak ders alır mı orasını bilemem. Şimdi sizlere bir kaç soru sorarak yazıma devam edeceğim. Lütfen görüşlerinizi bildiriniz.

Günlük hayatta gerekli sabrın göstermemesinden dolayı sizin yaşadığınız veya çevrenizden duyduğunuz pişmanlıklar var mı?

Sabır ne demek sabır mefhumun anlaşılması için sizlere detaylı olarak yazalım.

Mefhumların Tanıtılması:

 • Değerli arkadaşlar sabır ve sabretmek denince aklınız neler geliyor? 

Sabır; Sabır, ulaşılmak istenen hedefler için gereken azim ve kararlılığı gösterebilme, günlük hayatta karşılaşılan problemler karşısında üzüntüye ve sıkıntıya katlanabilme yeteneğidir.

İlim Talebesi açısından olaya baktığımızda ise sabır, ilim öğrenmede karşılaşılabilecek zorluklarla mücadele etmede ısrarcı olmanız, ilim tahsilinden kesinlikle vazgeçmemeniz şeklinde tarif edilebilir.

Değerli kardeşlerim Sabır; insanın olgunlaşmasını sağlayan, onu muvaffakiyete götüren bir hususiyettir. İnsanın başına gelen her türlü sıkıntıya, üzüntüye, acıya, belaya katlanması, musibete karşı hemen isyan ve itaatsizlikte bulunmayıp, Allah’a (c.c.) sığınması dinimizin emirlerindendir.

 • İnsanın başına gelen muhtelif sıkıntılar karşısında sabrettiğimizde ne gibi mükafatlara nail olabiliriz?

Bu sorunun cevabı Bakara Suresi’nin 153. Ayeti Kerimesinde “Ey iman edenler, Sabrederek ve namaz kılarak Allahtan yardım dileyin. Şüphesiz ki Allah sabredenlerle beraberdir.” Şeklinde izah buyrulmuştur. Sabreden bir insan için bundan daha büyük bir müjde olabilir mi elbette olamaz.  Müslüman iyiliğin ve kötülüğün Allah’tan geldiğini bilir ve ondan gelen nimetlere şükreder, belalara karşı namazla (Hacet, Tesbih namazı gibi) Allah’tan yardım dileyerek imtihanlara sabreder.

Talebelik, yurt, ev, okul ve sosyal hayatta sabretmemiz gereken bir çok olayla karşılaşırız.

Günlük hayatımızda;

 • Farz ibadetleri eda ederken ne tür zorluklarla karşılaşabiliriz
 • İş, ev ve okul derslerini çalışma hususunda problemler yaşayabiliriz
 • Haramlardan/günahlardan sakınma hususunda yaşayabileceğimiz zorluklar vardır.

Kıymetli kardeşlerim, yukarıda sıralanan zorluklar ve problemler karşısında yılgınlığa düşmeyip asli vazifelerimizi icra etmek için ortaya koyduğumuz gayret sabır olarak değerlendirilir.  Bizim ve ailemizin başına gelebilecek bela ve musibetler karşısında isyan etmeyip, ümitsizliğe kapılmadan Hz. Allah ‘tan (c.c)  yardım talep etmek de sabrın en önemli göstergelerinden biridir.

Kısaca arkadaşlar sabır, farz ibadetleri yapabilmenin, günahlardan kaçınabilmenin, ilim öğrenebilmenin veya herhangi bir işte (yurtta, okulda, işte, sosyal hayatta… vb.) başarılı olabilmenin anahtarıdır. Sabretmek veya sabırlı olmak zordur; fakat sabreden insan sonunda selamet ve saadet bulur ve Allah’ın izni ile başarılı olur. Bu nedenle atalarımız: “Sabır, acı ise de meyvesi tatlıdır” demişlerdir. Nitekim sabır, Peygamberlerin hasletlerindendir ve Peygamber Efendimiz ve onun varisi olan hakiki âlimler başlarına gelen onca eza ve cefaya sabretmişlerdir.

sabırlı olmak için dua,sabirli olmak ingilizce,sabırlı olmak,sabirli olmak için okunacak dua,sabırlı olmak ile ilgili ayetler,sabirli olmak icin ne yapilmali,sabırlı olmak için,sabırlı olmak ile ilgili hadisler,sabırlı olmak için ne yapmalıyım 

Arkadaşlar!  Ayet-i Kerime’de Hz. Allah (c.c.) hayatımızda çok değişik şekillerde imtihan ve belalarla karşı karşıya olacağımızı beyan buyurmuştur.

             وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَىْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْاَمْوَالِ وَالْاَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرينَ

’’Muhakkak ki biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Sabredenleri müjdele.’’ (BAKARA süresi 155.  Ayeti Kerime) buyurarak zorluklarla bizi imtihan edeceğini,  bu imtihanlara sabredenleri de mükâfatlandıracağını bize müjdelemiştir.

Yaptığımız işlerde bazen zorluk yaşamamız normaldir. Ders çalışırken, hedeflerinize ulaşmaya çalışırken işlerinizin rast gitmediği, bunaldığınız anlar olabilir. Bu durumlar karşısında başta hoca efendilerden, arkadaş ve ailelerimizden destek almamız ve daha sonra durumumuzda düzelme olmazsa dahi bu bir kaderdir dersek o zaman bizim için keder yoktur. Bunun bir imtihan olduğu şuuruyla hayırlısı deyip takılmadan önümüze bakıp hayatımızı idame ettirmemiz icap eder.

Sabır göstermek ne demek?

sabır göstermek ne demek,sabır göstermek eş anlamlısı,sabır göstermek ingilizce,sabır göstermek bulmaca,sabır göstermek nedir,sıkıntılara sabır göstermek,çocuğa sabır göstermek,eşine sabır göstermek,hastalıklara sabır göstermek

(Tarihi hadise, İslami ve Tasavvufi Şahsiyetlerden kıssa)     

               BENİM KAFAM BU KAYADAN DAHA SERT DEĞİL YA!

Yine ilim yolunda zahmet çekenlere en güzel örneklerden bir tanesi de İbn-i Hacer Hazretleridir. İbn-i Hacer Hazretleri ilim öğrenmek için bir medreseye girdi. Ancak kafası dersleri bir türlü almıyordu. Bütün arkadaşları onu geçtiler. Seneler geçmesine rağmen pek bir şey öğrenemedi.

En sonunda ilmi bırakıp memleketine dönmeye karar verdi. Hocasının nasihatleri de kar etmedi. Yola çıktı. Yolda dinlenmek için bir mağaraya girdi. Mağarada dinlenirken gözü yukarıdaki damlalara takıldı.

Damlalar yerdeki taşta büyük bir delik açmıştı.

İbni Hacer Hazretleri kendi kendine şöyle düşündü:

“Su gayet yumuşak, latif bir cisim olduğu halde sert kayayı nasıl delebiliyor. Benim kafam bu kayadan daha da sert değildi ya, Allah’ın izniyle, benim de kafama zamanla Allah’ın nuru olan bu ilimler girer” deyip medreseye geri döner. Ve kısa zamanda arkadaşlarını da geçer. Bu olay sebebiyle kendisine İbn-i Hacer (taşın oğlu) denilir. Bu güzel misallerden anlaşılacağı üzere ilim öğrenmek sabır ve sebat isteyen bir iştir. İlmin başı soğan gibi acı, sonu ise baldan tatlıdır sözü medreselerde meşhurdur. Pes etmemek ve kırılma noktasını aşarak neticeye ulaşmanın önemi vurgulanmaya çalışılır.

 “Bu sabrın semereleri sizce neler olabilir?”

sabır için okunacak dua,sabır için zikir,sabır için okunacak dualar,sabır için dualar,sabır için ne yapmalı,sabır için esmaül hüsna,sabır için çekilecek tesbih,sabır için hangi dua okunmalı,sabır için tesbih 

(Değerlendirme)

Bu konu altından cevaplamanızı istediğim bazı soruları sizlere sormak istiyorum.

 • Arkadaşlar, sabırlı olmak veya tahammülsüz olmak konusunda kendinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Arkadaşlar bugünden itibaren bir işe başlarken iyi niyetlenelim, işin icabını yapalım neticeyi Allah’a bırakarak sabırla tevekkül edelim” 

 

BU MEVZU DA OKUNMASI TAVSİYE EDİLEN İLÂVE KAYNAKLAR:

 1. Mektubat-ı Şerif: C-2 Sayfa 40, Mektup:17.
 2. Hatıratım: Sayfa 96.
 3. İlim, Amel ve İhlâsa Dair Sohbetler Kitabı: Sabır Bölümü Sayfa 342 ve 347.
 4. Tefcirut Tesnim Fi Kalbin Selim Kitabı: Cilt 1, Sayfa 459: Çelik Yayın Evi.
 5. Abdullatif Sohbet Kitabı: Sayfa 364.
 6. Marifetnâme: Sayfa 393. Âlem Yayıncılık.
 7. Yedi Kıta Dergisi. Kasım 2009, sayı 15. Sayfa 28-31.


                                                                   SABIR MUHASEBESİ

sabır hakkında hadisler,sabır hakkında vaaz,sabır hakkında ayetler,sabır hakkında bilgi,sabır hakkında,sabır hakkında sohbet,sabır hakkında hikayeler,sabır hakkında güzel sözler,

AŞAĞIDAKİ TABLODA VERİLEN BOŞLUKLARI KENDİNİZE GÖRE DOLDURUN VE DEĞERLENDİRİN

                                                              
  Sabretmem gereken durum Sabredince Kazanacaklarım Sabretmeyince Kaybedeceklerim
İş Hayatımda
Ev Hayatımda
Okul Hayatımda
Sosyal/İctimai hayatımda

—————SABIR HAKKINDA AYETLER 3 AYET-İ KERÎMENİN METNİ VE MEALİ—————-

SABIR HAKKINDA AYETLER
SABIR HAKKINDA AYETLER

قُلْ يَا عِبَادِ الَّذينَ امَنُوا اتَّقُوا رَبَّكُمْ لِلَّذينَ اَحْسَنُوا فى هذِهِ الدُّنْيَا حَسَنَةٌ وَاَرْضُ اللّهِ وَاسِعَةٌ اِنَّمَا يُوَفَّى الصَّابِرُونَ اَجْرَهُمْ بِغَيْرِ حِسَابٍ

1.Ya Muhammed! Tarafımdan söyle: “Ey iman eden kullarım! Rabbinizden korkun. Bu dünyada güzellik yapanlara bir güzellik vardır. Allah’ın yeryüzü geniştir. Ancak sabredenlere mükâfatları hesapsız ödenecektir.(mükâfatları hudutsuzdur) “ (Zümer süresi 10. Ayeti kerime)

 

   وَاصْبِرْ وَمَا صَبْرُكَ إِلاَّ بِاللّهِ وَلاَ تَحْزَنْ عَلَيْهِمْ وَلاَ تَكُ فِي ضَيْقٍ مِّمَّا يَمْكُرُونَ

2.“( Ya Muhammed!) Sabret! Sabrın da ancak Allah’ın yardımı iledir. Onlardan dolayı  üzülme! Kurdukları tuzaklardan telaş edip sıkıntıya düşme!(Nahl Suresi 127. Ayeti Kerime)

 

   وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَىْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْاَمْوَالِ وَالْاَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرينَ

 1. “Muhakkak ki biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Sabredenleri müjdele.’’ (Bakara suresi 155. Ayeti Kerime)

 

———-SABIR HAKKINDA HADİSLER 3 HADİS-İ ŞERİF METNİ, MEALİ VE MESNEDİ————

SABIR HAKKINDA HADİSLER
SABIR HAKKINDA HADİSLER

أربع من أعطيهن فقد أعطى خير الدنيا والآخرة قلبا شاكرا ولسانا ذاكرا وبدنا على البلاء صابرا وزوجة لا تبغيه حوبا في نفسها وماله

 1. İbn-i Abbas (r.anhümâ)’dan; Rasulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Dört (haslet vardır ki, bunlar) kimde bulunursa, dünya ve ahiretin hayır kendisine verilmiş olur: şükreden kalp, zikreden dil, belâya sabreden beden, kocasına ve malına hıyanet etmeyen kadın.”(Taberânî, Evsat, 8, Hadis no: 7208, 103)

أن نَاسًا مِنَ الأنْصَارِ سَأَلُوا رَسُولَ اللَّهِ ( صلى الله عليه وسلم ) فَأَعْطَاهُمْ ، ثُمَّ سَأَلُوهُ فَأَعْطَاهُمْ ، ثُمَّ سَأَلُوهُ فَأَعْطَاهُمْ ، حَتَّى نَفِدَ مَا عِنْدَهُ ، فَقَالَ : ( مَا يَكُونُ عِنْدِى مِنْ خَيْرٍ فَلَنْ أَدَّخِرَهُ عَنْكُمْ ، وَمَنْ يَسْتَعْفِفْ يُعِفَّهُ اللَّهُ ، وَمَنْ يَسْتَغْنِ يُغْنِهِ اللَّهُ ، وَمَنْ يَتَصَبَّرْ يُصَبِّرْهُ اللَّهُ ، وَمَا أُعْطِىَ أَحَدٌ عَطَاءً خَيْرًا وَأَوْسَعَ مِنَ الصَّبْرِ

 1. Ebu Saîd el-Hudrî (r.a)’tan rivayet edilmiştir: “Ensar’dan bazı kimseler, Rasülullah (s.a.v)’den zekât malından bir şeyler istediler. O da, onlara istediklerini verdi. Sonra yine bir şeyler istediler, o da onlara istedikleri şeyleri yine verdi. Sonunda yanındakiler bitip tükendi. Bunun üzerine onlara:

“Yanımda bir mal bulunursa elbette onu sizden saklamam. Kim bir kimseden bir şey istemeyerek iffetli kalmayı isterse Allah onu İffetli yapar. Kim zenginlik isterse Allah onu zengin yapar. Kim sabretmeye çalışırsa Allah’ta onu sabrettirir, hiç kimseye sabırdan daha güzel ve daha hayırlı bir bağış verilmemiştir” buyurdu. (Buharı, Zekât 50, Rikak 20; Ebu Dâvud, Zekât 1644; Tirmizî, Birr 77, 2024; Nesâî, Zekât 85; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 3/93. )

يأتي على الناس زمان، الصابر فيهم على دينه كالقابض على الجمر

 1. “İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki, o zamanda dinini muhafaza için sabreden kimse, ateş korunu elinde tutan gibi olacak.” (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i Tirmizî)

 

————————————————SABIR HAKKINDA GÜZEL SÖZLER————————————————-

SABIR HAKKINDA GÜZEL SÖZLER
SABIR HAKKINDA GÜZEL SÖZLER
 1. Sabır, insanın yüzünü ekşitmeden acıları yudumlamasıdır.
 2. Asıl hüner ve afiyet, bollukta sabretmesini bilmektir.
 3. Sabrın en büyüğü Hz. Allah’ın emir ve yasaklarına karşı sabretmektir.

—————————————–HATIRDA KALAN SÖZ—————————————–

 1. Sabır acıdır ama meyvesi tatlıdır
 2. Sabır, şikâyeti terk etmektir.

Değerli Okuyucumuz;

Bambu ağacının yetişmesi, sabırlı olma konusunda güzel bir örnektir. Çinliler bu ağacı şöyle yetiştirir:

Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir.

Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir.

Fakat inatçı tohum bu yılda da filiz vermez. Çinliler büyük bir sabırla besinci yılda da bambuya su
ve gübre vermeye devam ederler. Ve nihayet besinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye baslar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır.

Akla gelen ilk soru sudur:

Çin bambu ağacı 27 metre boyuna altı hafta (1,5 ay) da mı yoksa beş yılda mı ulaşmıştır?

Büyük bir sabırla ve ısrarla tohum beş yıl süresince sulanıp gübrelenmeseydi ağacın büyümesinden hatta var olmasından söz edebilir miydik?…

 Bir başarının şartları her zaman çok basittir.

Bir süre için çalışın,
Bir sure tahammül edin.
Her zaman inanın ve hiçbir zaman sabretmekten vazgeçmeyin…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here